Szabad-e a roma rádió?

Az egykori Rádió C sokkal többet jelentett annál, hogy szól benne a cigány a zene. Közösségépítő ereje volt, miközben tájékoztatott és szórakoztatott. A legfontosabb, hogy minőségi volt. Minőségi zene, minőségi humor, minőségi riportok és beszélgetések. A Rádió C-t a Fidesz hozta létre és gyakorlatilag ölte is meg akkor, amikor az előirányzott éves költségvetési pénzt csak egy évre rá adta oda. Csőd!
A Rádió C kiváló újságírói hosszú hónapokig nem kaptak fizetést, étlen- szomjan teljesítették napról-napra, hónapról-hónapra azt a minőséget, amit a hallgatók megszoktak. Nem tudjuk megmondani, hányan hallgatták a C-t, mert nem mérték. Csak, hogy pár nevet említsek közülünk: Ponczók Béla, Báthory Róbert, Rácz Katalin, Szénási Ferenc, Jánoska István Spagi, Lakatos István Medox, Halper László, Baranyi Laura. Értük, értünk sosem háborgott senki. Senki sem tüntetett, még csak nem is méltatlankodott, hogy újságírók kerültek az utcára. Mi csak cigányok vagyunk, ugye. Tudjuk már hol a helyünk, … hova vezetne ez?!
A minőségi közösségi rádióhoz, - és most mindegy is, hogy roma vagy nem roma - tapasztalattal rendelkező szakemberek kellenek. Olyanok, akik készek arra, hogy felkössék a gatyájukat a jelenlegi online média piacán.Szabad sajtót csinálni már bonyolultabb, szinte lehetetlen. De mi vagyunk a Habiszti! :) Szabad rádiót csinálni a jelenlegi szabályok szerint csak online lehet. Az FM jó dolog, mert azonnal vannak hallgatók. Az online ennél azért sokkal nehezebb, viszont nem kell MTI híreket közölni óránként és társadalmi célú hirdetésben sem kell beengedni “a Magyarország előre megy nem hátra” című nótát. Nem kell kiszámolni másodpercre, hogy mennyi a szöveges közszolgálati jellegű műsor és a zenei műsorok aránya.
Tavasszal készítettünk egy reprezentatív (ezer fős) felmérést online. A kitöltők 31,9 %-a vallotta magát romának, 48,6% nem romának és 19,5 % válaszolta azt, hogy nem mindegy?! Piackutatásunk kor szerinti eloszlása, nem (férfi/nő), iskolai végzettség és lokáció szempontjából is helytálló. Arra vagyunk (voltunk) kíváncsiak, hogy mit hallgatnak, olvasnak vagy néznek szívesen az emberek, ha romákról van szó. Külön rákérdeztünk roma műsorokra, csatornákra is. Elárulom, győzött a youtube és a facebook!
Arra is kíváncsiak vagyunk (voltunk), hogy milyen jellegű tartalmakat szeretnének olvasni, hallgatni vagy nézni emberek. Erre épül a Habiszti.
Ahhoz, hogy megszólaljon a volt Rádió C élményét és érzését keltő rádió, ugye még egy nagyon fontos dologra lenne szükség: helyre.
Másfél éve megkerestük a Fővárosi Önkormányzatot, hogy van-e valami helyszíne, ami a kutyának sem kell, pénzünk sincs, csak elhivattságunk és szaktudásunk. Pénzünk lesz, csak induljunk el. Konkrétan leestünk a székről, amikor megláttuk, hogy a Fővároshoz tartozik a Teleki tér 7. (Lujza utca 1). Igen, az egykori C, ami 11 éve üresen áll, fotóink kint vannak a falakon, névjegyek a földön, a kábelek, a szigetelés, a stúdió is egyben van. Csak egy évre kértük ingyen, oda is ígérték. Csak közben másnak is, meg mégsem. Nem untatok senkit a szaftos részletekkel. A Főváros vezetése annyira elkötelezett a roma rádió, vagy bármilyen roma ügy mentén, hogy arra sem hajlandó, hogy szóba álljon érdemben bárkivel. Behívattak embereket, kérdezgették őket rólunk, meg sem tudom számolni hány embertől kérdezték meg, hogy felelősséget vállalnak-e értünk. Leadtuk, a beadandót. Habiszti jogcím. A Teleki tér 7. üres marad. Majd áprilisban. (Jah, ha kormányt váltotok.)
A tavalyi évünket szinte megkoronázta továbbá az a tény, hogy szó szerint a kutyáknak sem kellünk mert, idézem: “Akkor ez egy cigány projekt?”
Mint, fentebb mondtam a lehetetlent vállaltuk.
Szabad minőségi roma lapot és roma rádiót akarunk csinálni. És már csak, azért is Habiszti (!) megcsináljuk.
Időre van még szükségünk, hogy végre megszólalhasson a rádió. Addig is, itt vagyunk.