Ma már ön a második halott, aki felhív
Halál nyugodtan mondja egy idős nő a vonal másik végén. Én élek – bizonygattam a telefonban és kínomban nevettem. Jeleztem a hölgynek, hogy ezzel azért tenni kéne valamit, mert lehet, hogy másnak nincs ilyen jó humorérzéke, amire azt a választ kaptam, ők jól csináltak mindent, a felhőben keveredtek össze valahogyan az adatok – meséli a történetét Szalai Andrea.
Kikerekedett szemekkel nézte a monitorján az EESZT oldalát, amikor az éves nőgyógyászati szűrővizsgálat eredményét kereste, nem hitt a szemének. Másodszorra felvette a szemüvegét is.
A bejegyzés szerint halott és október 26-án 13:51 perckor megkezdték a boncolását. Az ellátó osztály: Pathológia. Fekvőbeteg, felvétel típusa: nem sürgős ellátás, ideértve a pszichiátriai beteg felvételét rendőrségi közreműködés nélkül. Fekvőbeteg felvétel jellege: beutaló nélkül. Szakellátás típusa: első szakellátás az adott betegséggel kapcsolatban.
Dur amendar! ‘Legyen távol tőlünk!’
Ha ezt egy gábor roma embernek mondták volna, ő bizony iszonyúan felháborodik ezen, mert az a legnagyobb sértések közé tartozik, és egyenesen felér egy átokkal, ha valakit halottnak állítanak, miközben él – magyarázza Andrea, aki egyebek mellett szociolingvisztikát, antropológiai nyelvészetet kutat. Ezt rossz szándék megnyilvánulásának, veszélyokozásnak, elítélendő dolognak, de minimum udvariatlanságnak tartanák a gábor közösségekben. Mindenképpen jóvá tevő, távolító formulák kíséretében lenne szabad csak ilyesmiről beszélni, tette hozzá a romani nyelven is kitűnően beszélő Szalai Andrea. A nyelvész szerint ilyenkor minimum azt tennék hozzá, hogy legyen távol tőlünk, legyen távol mindenkitől! Dur amendar!
Nos, az EESZT bejegyzését nézve, valaki feltehetően meghalt. Nem tudjuk, hogy ő kicsoda, de Isten nyugosztalja. Mellette van még az a pszichiátriai beteg, akihez nem kellett rendőrségi segítség. Most optimistán feltételezzük azt, hogy az utóbbi beteg is él, és nem a Pathológián kezelik. Ebben az esetben minimum három ember adatai keveredtek össze az állítólag foggal-körömmel védett EESZT rendszerében.
A honlap főoldalán található adatkezelésre vonatkozó passzus így szól: „Az EESZT-ben lévő egészségügyi adatok védettek, csak a háziorvosok és kezelőorvosok férhetnek hozzá, a gyógyszerészek pedig csak a recept adatokat érhetik el. A legérzékenyebb egészségügyi adatok (pl.: pszichiátriai, addiktológiai, stb.) kizárólag az adott szakterület orvosai számára elérhetők”.
Azt, hogy egyébként mennyire jól működik az egészségügyi rendszer és azon belül az EESZT-hez kapcsolható információs áradat, mi sem bizonyítja jobban, hogy miközben őt élve boncolták, azért kapott ellátást más szakorvosi területen. Nem úgy, mint az a győri férfi, aki a tv-híradóban mondta el, hogy nem kapott nyugdíjat, mert a rendszer szerint már felboncolták, miközben ő jó egészségnek örvendett.
Remélem, ezek után hosszú életű leszek ezen a Földön, vagy legalábbis értelmesen tudom használni azt az időt, ami adatik, summázta a történetét Andrea.
Másfél hónap után, a rendszer szerint is újra él! Éljen!